Sommarpicknick 22 maj

pariserliv_235

Är du nyfiken på vår förening, eller känner du redan att du vill vara en del av sommarens härligaste upplevelse? Då är det dags att vi ses!

Den 22 maj kommer vi ha en sommarpicknick ute på Torpa efter vår sista repetition innan sommarlovet. I samband med detta vill vi gärna se dig som känner att du vill göra din resa tillsammans med oss i sommar. Vi kommer informera om arbetet kring teatern, från manusarbete till färdig föreställning, styrelsens arbete och allt som händer runt scenen under spelperioden. Efter detta tar vi en kort promenad runt området och tar en titt på repetitionen av sommarens pjäs innan vi alla tillsammans avslutar dagen med en picknick.

Vi träffas utanför Torpa Café kl. 16:00 och beräknar att vara klara vid 18:00. Kläder efter väder, men i övrigt behöver du inte ha med dig något. Anmälan skickar du till info@torpaslottsteater.se senast 20 maj så vi vet ungefär hur många som kommer.

Sedan föreningen grundades 1998 har våra medlemmar förgyllt de sista semesterdagarna för våra besökare. Över 50 000 människor har fått uppleva magin som under ett par veckor varje sommar sprider sig från Torpa.

Bakom allt detta står en skara outtröttliga själar som brinner för kärleken till teatern och till varandra. Men också lika mycket för mötet med nya människor och närheten till den mystiska natur som omger Torpa.

Torpa Slottsteater är för de allra flesta en sommarteater med fantastisk ensemble och underbar musik, och vi ska inte glömma alla bakom och runtom scenen som är en lika stor del av upplevelsen som skådespelet i sig. Många av dem som idag står på vår scen började sin resa i en annan del av föreningen. Kanske som publikvärd, styrelseledamot eller programförsäljare, och flera av de som började på scenen står idag bakom densamma för att dela med sig av sin kärlek.

På samma sätt som en karaktär gör sin resa genom en berättelse, tar våra medlemmar varandra med på resan genom livet. Torpafamiljen, som vi kallar den, tar sig an nya utmaningar tillsammans och hjälper varandra att växa i stort som smått.

Känner du samma lust till möten med människor, naturen och nya utmaningar i livet så hoppas vi att du också vill bli en del av vår förtrollande värld!

Vi ser fram emot att träffa dig!
22 maj, kl 16:00 utanför Torpa Café.

Hälsningar, Torpafamiljen